Pridyot serenkiy volchok

17. května 2012 v 12:46 | Shav
"Zdrástvujte" milí a drazí! Dnes máme poněkud pošmourný den, který je dle mého názoru jako ušitý pro seznámení s jedním z mistrovských děl ruské animace, který vznikl ve časech, které byly pro domovinu autora ty nejtemnější.
Dnes je tento pán zasloužilým umělcem Ruska a uznávaným mistrem animace ve světě vůbec. Jeho film "Skazka Skazok", neboli Tale of Tales, či česky "Pohádka pohádek" je vítězem několika prestižních ocenění a podle ASIFy ho řadíme do nejlepší desítky animovaných filmů vůbec ( v této desítce lze nalézti mimo jiné i Trnkovu Ruku, či Švankmajerovy Dimenze dialogu).
A koho se jedná? Nu, není to nikdo jiný než Yuri Norstein vynálezce tzv. "Norsteinova stolu", což je "několikaplánový" trikový stůl, který umožňuje vytvoření iluze trojrozměrného prostoru.
Zrovna tenhle chlapík je mým oblíbeným režisérem animovaných filmů. Ale proč vlastně, ptáte se? Tož, já vám povím, proč. On je ten pes zakopaný v tom, že tenhle pán totiž umí vložit do svých děl právě tu "duši", tu kouzelnou neopakovatelnou atmosféru, svůj rukopis. Ano, není to zrovna tvorba, které se blíží technické dokonalosti a dodržuje všech dvanáct principů animace, které nám směle předurčil Disney (ono by to ani nebylo možné, jelikož tyto principy směřují k animaci kreslené a v dnešní době také 3D animaci).
Mohla bych se asi rozepisovat o jeho Ježkovi mlze, nebo jeho jiných filmech. Možná bych Vám mohla napsat více informací i k Pohádce pohádek, nicméně neudělám to. Myslím, že něco už o Norsteinových filmech vím (případné otázky pište v komentářích) a právě proto je možná lepší, abyste si každý z vás vyložil tento film po svém. Ale pozor, možná to nebude tak snadné a možná vám ani nic neřekne a po několika minutách ho vypnete. Není to zrovinka Lady a Tramp.
Co snad podotknu, tak výbornou hudební vložku - ruskou ukolebávku Pridyot serenkiy volchok, dále pak další ruská věc - To ostatnia niedziela (http://www.youtube.com/watch?v=N-hg58QQmdc) a instrumentální klavírní vložky (např. Mozart).
Tak poslouchejte ,vzpomeňte si na situaci v tehdejším Sovětském svazu a počítejte s prvky autobiografie.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tiskar94 Tiskar94 | Web | 21. května 2012 v 13:46 | Reagovat

Chceš říct pravdu? Tak o tomhle jsem teda vážně nikdy neslyšel. Přeci jen, dle mého názoru je ona taková animace spíše pro děti mladšího věku, než jsem já. Když už se kouknu na nějaký animák, jsou to maximálně tak Simpsnovi.

2 Martina Martina | Web | 27. května 2012 v 10:30 | Reagovat

Znám ho díky Tale of Tales a jeho práce je vážně obdivuhodná.
K tobě jsem se dostala ani nevím jak, ale tvé ilustrace je vážně skvělá! :-D

3 Knedla Knedla | Web | 7. června 2012 v 18:09 | Reagovat

Hm, hm, jenomže já sním pomale 24 hodin denně. Prostě potřebuju k životu akci, sice píšu básničky a čtu pohádky, ale neobejdu se ve filmu bez vědecké fikce, akce a.. vaření a časáky vesměs taky vědecký a cestopisy. Jenom rality jsou na mě už moc :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama