Květen 2012

Pridyot serenkiy volchok

17. května 2012 v 12:46 | Shav
"Zdrástvujte" milí a drazí! Dnes máme poněkud pošmourný den, který je dle mého názoru jako ušitý pro seznámení s jedním z mistrovských děl ruské animace, který vznikl ve časech, které byly pro domovinu autora ty nejtemnější.
Dnes je tento pán zasloužilým umělcem Ruska a uznávaným mistrem animace ve světě vůbec. Jeho film "Skazka Skazok", neboli Tale of Tales, či česky "Pohádka pohádek" je vítězem několika prestižních ocenění a podle ASIFy ho řadíme do nejlepší desítky animovaných filmů vůbec ( v této desítce lze nalézti mimo jiné i Trnkovu Ruku, či Švankmajerovy Dimenze dialogu).
A koho se jedná? Nu, není to nikdo jiný než Yuri Norstein vynálezce tzv. "Norsteinova stolu", což je "několikaplánový" trikový stůl, který umožňuje vytvoření iluze trojrozměrného prostoru.
Zrovna tenhle chlapík je mým oblíbeným režisérem animovaných filmů. Ale proč vlastně, ptáte se? Tož, já vám povím, proč. On je ten pes zakopaný v tom, že tenhle pán totiž umí vložit do svých děl právě tu "duši", tu kouzelnou neopakovatelnou atmosféru, svůj rukopis. Ano, není to zrovna tvorba, které se blíží technické dokonalosti a dodržuje všech dvanáct principů animace, které nám směle předurčil Disney (ono by to ani nebylo možné, jelikož tyto principy směřují k animaci kreslené a v dnešní době také 3D animaci).
Mohla bych se asi rozepisovat o jeho Ježkovi mlze, nebo jeho jiných filmech. Možná bych Vám mohla napsat více informací i k Pohádce pohádek, nicméně neudělám to. Myslím, že něco už o Norsteinových filmech vím (případné otázky pište v komentářích) a právě proto je možná lepší, abyste si každý z vás vyložil tento film po svém. Ale pozor, možná to nebude tak snadné a možná vám ani nic neřekne a po několika minutách ho vypnete. Není to zrovinka Lady a Tramp.
Co snad podotknu, tak výbornou hudební vložku - ruskou ukolebávku Pridyot serenkiy volchok, dále pak další ruská věc - To ostatnia niedziela (http://www.youtube.com/watch?v=N-hg58QQmdc) a instrumentální klavírní vložky (např. Mozart).
Tak poslouchejte ,vzpomeňte si na situaci v tehdejším Sovětském svazu a počítejte s prvky autobiografie.


Já, nyní v kroužkové vazbě

6. května 2012 v 20:26 | Shav |  Má obskurní tvorba
To jsme takhle dělali jednou k maturitě takovou věc, vlastně jsme ji dělali ještě před oficiálním zahájením zkoušky, přesto jsme to ale k maturitě předkládali.
Hleďte tedy na můj skromný karikaturní autoportrét na přední a zadní straně portfolia!
(Do bubliny patří obsahové spektrum portfolia a nad postavu zase patří mé ctěné nevirtuální jméno)
A ještě mne napadá, dnes mi na mysli vytanula myšlenka "Jednoho se všichni sejdeme u kýče." Nicméně, mám pocit, že není ryze z mé hlavy a někde jsem ji už slyšela, nemá někdo tušení, kdo ji prohlásil, popř. v jakém kontextu? (Můj tip je Havel)