Na světě lže jen jediný tvor : člověk

6. května 2011 v 18:31 | Já |  Slinty kolem
Od zvířat se naše lidská rasa liší jen málo věcmi.Mezi ně patří moc zneužít alkohol a schopnost lhát.O obojím by se dalo polemizovat dlouhé a dlouhé hodiny.To by ovšem byla debata namáhavá a klopotná, nyní se pokusíme alespoň nakousnout záležitost druhou - tedy tu naší schopnost lhát.Dovednost, které se každý z nás naučil užívat ve větší, či menší míře.
Některým lidem lhaní vydělává. Představte si například takového tabákového lobbistu - úspěšného zaměstnance například akademie pro výzkum tabáku, který má za úkol velebit před veřejností a médii krásy kuřáctví. Díky své pohotovosti, cynickému vtipu a zkušenosti je schopen - jako každý správný ďáblův advokát - každou námitku svých odpůrců interpretovat ve prospěch zaměstnavatele. Řekněte sami, nechtěli byste si za pár lží také vydělat na novou kuchyň?
Lhát můžeme kdekoliv, kdykoliv a komukoliv. Co nás ale ke lhaní vede?Někdy je to láska, někdy milosrdenství, někdy záchrana.Nejčastěji však lžeme sami sobě.To my, naše ego - to je svědkem mnoha a mnoha vnitřních podvodů, kterých se dnes a denně dopouštíme a dopouštět budeme.
Jste také toho názoru, že malá lež je lží prospěšnou? Někdy se stává, že nějakou skutečnost upravíme, abychom získali skutečnost mnohem ideálnější a mnohdy i snesitelnější.Nestane se ale po čase malé, zdánlivě nepatrné lži, lež velká?Každopádně, pokud toto lživé tvrzení budeme neustále opakovat, zanedlouho se stane pravdou.A pokud si k tomu vezmeme na pomoc masmédia, půjde to jako po másle.To mi připomíná jeden, poněkud vtipný citát, který v podstatě krásně vystihuje povahu přenosu lživých informací pomocí médií.
"Víte proč pes vrtí ocasem? Protože pes je chytřejší, než jeho ocas.Kdyby byl chytřejší ocas, vrtěl by ocas psem."
A co nám z toho vyplývá? Někdy je třeba pravdě trochu pomoci, začít jí idealizovat, nebo v opačném případě negativně přibarvit.Zkrátka pokud ocas není dostatečně chytrý, musíme psem zavrtět sami.
Nechci být ovšem žádným demagogem a šířit tak další nepravdy.Nesnažím se najít tu imaginární absolutní pravdu, kterou nenalezl Franz Kafka, ani Karel Čapek.
Vždyť to děláme pro lepší pocit, lžeme sami sobě, abychom žili a nadále přežívali.Lidská rasa by bez lhaní pravděpodobně vymřela. Jsem toho názoru, že naprostá upřímnost není cestou k opravdovému, nepovrchnímu kamarádství. Některé pravdy zkrátka nemají být nikdy vysloveny,
Ano, my lidé jsme vskutku jediný druh žijící na Zemi, který kdy lhal a nadále lhát bude.A jsme také jedinými tvory, kteří čekají na svého hrdinu, jenž by měl jednoho dne údajně přijít.To zvířata nedělají.Ony, na rozdíl od nás už dávno vědí, že se budou vždy muset zachránit samy.A možná proto nelžou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tiskar94 Tiskar94 | Web | 7. května 2011 v 17:12 | Reagovat

Je mi to jasné, nemám ti věřit :-D

2 Lawiane Lawiane | Web | 9. května 2011 v 17:53 | Reagovat

zní to divně, ale já prakticky nelžu, nejde mi to, nevím, jak se mám tvářit, připadám si blbě a je mi to prostě proti srsti, takže to moc nedělám. :D

3 izabelle izabelle | Web | 10. května 2011 v 11:30 | Reagovat

Moc se mi líbí myšlenka a poslední odstavec.
Já lžu, tedy v nijak závažnejch věcech, asi to nemám zapotřebí. Ale ovládám lhaní naprosto profesionálně.
Jsem manipulátor.

4 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 12. května 2011 v 22:00 | Reagovat

Vrtěti psem, ach ano.
Klopotnost není na škodu když se při tom sklápí ústa posluchačů a ti se stávají skutečnými posluchači namísto lživým protiargumentů, proti kterým ani deštníky z úsměvů nepomohou.
Nevyslovení pravdy a lež je vskutku něco jiného. Dalo by se dlouho polemizovat o tom, zda-li u vás vydrží déle lidé nebo zvířátka, ale já si myslím, že nejdéle vydrží bakterie a žížala.
Proč? Protože má krátké nohy :-D
Tak. A nezatěžuj se kolektivní vinou komplikovanosti... všechno je u pozemšťanů složitější, protože si myslí, že to tak má být, a přitom to tak býti nemusí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama