Duben 2011

Den Země ze mě

23. dubna 2011 v 21:21 | Shav |  Vide(j)a a animace
Den Země ze mě. Původně jsem chtěla tento krátký spot vložit již včera, naneštěstí mi ale nefungovalo připojení na internet. Tudíž jsem video vložila tak trochu neaktuálně, mnohem později.
A co myslíte Vy, jsme opravdu všichni tak apatičtí?..

Zbrusu nová grafika, aneb blogeři-kýčaři, vzbuďte se!

19. dubna 2011 v 17:33 | Shav |  Slinty kolem
1. část - O "grafice", aneb hrůzy internetu

Někdy na svůj blog přispívám zajímavými, či snad pro někoho nudnými věcmi a tudíž se musím prokousat i webovou stránku blogu.cz. Jakožto student grafické školy zkušenosti s pojmem "grafika" mám a tudíž, když jsem v rubrice nových článů ostatních uživatelů uviděla článek s názvem "Grafika", či "Téma týdne vyjádřené grafikou", ze zvědavosti jsem na odkaz klikla a očekávala výtvor blogera.
Nedělala jsem si iluze o Bornově litografii, či snad kvalitní počítačové grafice, ovšem to, co jsem spatřila tam a všude jinde mi trhalo srdce. Ach, kdyby tam alespoň nebyl ten nadpis..

Všichni snad víte o čem mluvím, možná tento článek právě přejíždějí očima i pachatelé těch s prominutím příšerností, kdo ví.
Nejprve si dovolím definovat pojem grafika. Dámy a pánové, grafika může býti umělecká, nebo počítačová. Umělecká grafika se definuje jako výtvarné umění a vymezení jejího pojmu je poměrně složité a spletité. Obecně můžeme říci, že grafikou nazýváme umělecké dílo, kdy umělec použije jednu z grafických technik (litografie, linoryt, suchá jehla..) a dílo rozmnoží ručním řemeslným postupem na předem stanovený počet exemplářů.
Vsadím se, že o umělecké grafice nemá většina zdejších "umělců" ani šajnu.
A jak jsem předeslala, dále tu mám grafiku počítačovou, což je z hlediska technického obor informatiky, který používá počítače k tvorbě umělých grafických objektů.V poslední době se pc grafika také stala nástrojem mnoha propagačních designéru, jenž pc grafiku užívají o oživení prospektů, animátorů, apod.
Tak to by bylo k definici, tady se můžete juknout jak vlastně taková "grafika" vypadá, je to ateliér UTB, takže není možno pochybovat :).

A nakonec cvokových keců tu máme pár pravidel, podle kterých lze odlišit dobrou pc grafiku od té horší, či dokonce nejhorší.

1. Jedná se především o AUTORSKÝ výtvor, NIC nebylo zkopírováno, ukradeno.
2. Dobrá grafika většinou disponuje vysokým rozlišením, je tedy později možno ji vytisknout na ofsetu - nejméně 356 bodů na palec. Na internetové stránky ovšem v tomto rozlišení vkládat nemůžeme, volíme proto rozlišení 72 a formát JPG (normálně TIFF)
3.Dobrá grafika, ať už ve vektoru, či bitmapě není zubatá a nekvalitně provedená.
4. Dobrá grafika prostě dobře vypadá, je dobře kompozičně laděná a není to kýč ( menší úvahu o kýči lze nalézt na mém blogu tady)
5. Dobrá grafika je většině případů stylizovaná (ale existují vyjímky), zaujme na první pohled, je snadno čitelná, ihned identifikovatelná.
6. Dobrá grafika disponuje barevným režimem CMYK, nikoliv RGB.

Tak to bylo pro dnešek všechno, sním o tom, že na můj blog občas někdo přijde a tento příspěvek si přečte ..
Příště se budu vyslintávat o kreslířích, které téže vídám na blozích, těšte se.

Gustav aneb náš skoro-celovečerňák

17. dubna 2011 v 11:56 | Shav a ti druzí |  Vide(j)a a animace
Taky máte někdy ten nutkavý pocit udělat něco fakt VELKÝHO? Jo, tak to jsme se spolubydlícíma na intru taky měli.A zvlášť pokud se vedení ujme někdo jako já, něco VELKÝHO z toho většinou vyleze.
(Já totiž kolektivní práci ze srdce nenávidím.Irituje mi když nemohu vyslovit vlastní názor, když je většina práce posléze hozena na mou osobu, když to všechno není podle mě a mých představ.
Mé ego je prostě veliké a sebestředné.)
Ale zpět k věci. Zde Vám předkládám náš několikadenní výtvor - vlastnoručně vyrobený buják o tom, že ne všichni jsme předurčeni k tomu, abychom dělali velké věci.
(Na začátek ještě musím upozornit, že kvalita zvuku není zrovinka "epes".Nedoporučuji dívat se na video v notebooku.Zapojte si sluchátka, či repráky :)) - kdo by se chtěl ochudit o část infantilní podívané, muhehehe)


Peklo na Zemi, kde jinde

4. dubna 2011 v 15:12 | Shav |  Slinty kolem
Dneska to pravé peklo nevypadá jako místo s rohatými individui a kotly, které zavánějí smradem síry. V dnešní době peklo nenajdeme jinde než na naší Zemi.Jen posuďte sami.
Znáte to staré, pravdivé řčení "Humor je kořením života"? Vsadím se, že ano. Je to rčení, které se projevuje hlavně v nepříliš pohodových a příjemných situacích našeho bytí na světě.Nacházíme - li se v situaci nedobré, nepříjmné, zkrátka v situaci, kdybychom do něčeho, nebo nejlépe do někoho kopli, či mu baseballovou pálkou upravili fasádu.
Tak v této chvíli je na místě naše zbraň - humor a vtip, u mne tedy většinou černý, sarkastický humor, který nám pomáhá se od sužující situace odrazit a odprostit.
Ano, tak to je ten drahocenný humor, vtip a nápaditý fištrón a důvtip, díky kterému tu ještě jsme a zůstáváme.
Ale můžeme si vlastně v poslední době náš humor vlastně dovolit?
Odpovídám "ne", nebo "jen velmi málo a o samotě".
Dnes si už nemůžeme dělat srandu s postižených, barevných, starých, nemocných a ani normálních lidí.Dokonce vlastně ani sami ze sebe, protože lidé jsou příliš natvrdlí, aby tento druh humoru pochopili.
To je pro mne, jakožto cynické, občas velmi zlé a necitelné zvíře pořádné peklo, no ne?
(A to mě ještě k tomu dneska skolila alergická rýmička ...)

A Protože je tento článek psán bez jakékoliv chronologické a logické souvislosti, napadlo mne, že bych mohla uvést pár sebelítostivých důvodů, proč je to všechno kolem peklo s pěti pé, Peklo na Zemi.
1) Protože mám alergickou rýmičku
2)Protože mne neskutečně svědí levý kotník
3)Protože existují spisovatelé jako Coellho, Meyrová a další
4)Protože jak říká malý Oskárek z knihy Guntera Grasse - Ježíšek byl plynař.
5) A protože existuje tahle písnička