Viktoria Frances - kýč?

1. ledna 2011 v 16:57 | Shav |  Slinty kolem
Nebudu chodit kolem horké kaše.Ano, přiznejme si, kýč je záležitostí velice subjektivní a každý jedinec pohlíží na svět jinýma očima.
Nejdřív bych si ovšem dovolila malou expozici - objasním trochu pojem "kýč" ,užiji slova Tomáše Kulky :
  1. Kýč zobrazuje témata, která jsou všeobecně považována za krásná, nebo která mají silný emocionální náboj.
  2. Téma zobrazované kýčem musí být okamžitě identifikovatelné.
  3. Kýč substantivně neobohacuje asociace spojené se zobrazovaným tématem.
A téže slova Tomáše Vlčka 
  1. V díle, kde přebývá citovosti a chybí v něm to, co se dá velmi těžko definovat jinak než jako hodnota, která umožňuje překročit sama sebe.
  2. Nejde o pravdivé sdělení.
  3. Je to nemoc neodpovědného snění, náhražka, sebeuspokojení v iluzích a slasti.
  4. Selhává ve výpovědi, podbízí se, usiluje o zmocnění se vašeho srdce.
A tady toto je podmět pro můj článek, myslím že dílo pod textem splňuje dané body celkem úspěšně.
Někteří tvrdí - kýč, někteří omdlévají krásou a hledají v díle španělské malířky smysl života.
Dílo je ovšem technicky velmi zdatné, malířka je velice talentovaná, avšak tématikou, lacinou ,lživou výpovědí a nulovou originalitou svou tvorbu degraduje a hází na kolej vedle "pouličních umělců" na Karlově mostě.
Umění je jako červené víno.Pijete-li a uznáváte za život například archivní slámová a ledová vína , z krabicáku se vám nejméně pořádně zvedne žaludek.
Je to jako porovnávat naivistického umělce Rousseaua s díly kdejakého šikovného Pepy Vidláka, co kreslí umělecky nevzdělaným rodičům portréty jejich dětiček.
Rousseau je v tvorbě velice disproporční, tématika je naivní a dětská , ovšem myšlenková forma nám nabízí spousty metafor, myšlenek a filozofických podtextů.
Ovšem pan Pepa Vidlák) je technicky velmi zdatný.Jeho postavy nejsou disproporční, právě naopak.Jsou propracované do nejmenších detailů, vypadají hladce, krásně ,bezchybně.
A jaká témata to pan Vidlák znázorňuje?Nejdříve začínal s portréty lidí ,jak jsme již uvedli velmi zdařilé.Později si řekl, že by mohl zkusit dělat něco více "vlastního" a tak se zaměřil na upíří a gotickou tématiku.Jak neskonale originální.
A ejhle, tenhle pan Vidlák má očekávaný úspěch.Jeho "umění" je opěvováno masami a masami lidí, jeho témata jsou všeobecně považována mladou generací za "krásná", má spousty zakázek, později dělá i tetování, či airbrush technikou.Jeho díla jsou považována za umění.Jsou přeci bezchybná a líbivá.
Nechci se tímto dotknout žádného budoucího Pepy Vidláka, ani Mařenky Novákové, přemýšlím ovšem nad otázkou: Kdo tím degraduje hlouběji?Autor kýče, jež si myslí ,že nám předkládá umělecky hodnotné dílo?Ti, kterým se kýče líbí?Nebo snad umění samotné?
fuj
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dragell Dragell | Web | 2. ledna 2011 v 13:16 | Reagovat

Vůbec mi nevadí tvůj pohled na věc. Je možná pravdou, že jsou kýčovití, ač je to těžké si připustit.
I nediv se, že tohle téma je v dnešním světě oblíbené, neboť mnoho lidí je minimálně ve stresu z toho světa kolem a odplout někam do světa fantazie je nejlepší.

2 Lennroe Lennroe | Web | 2. ledna 2011 v 18:12 | Reagovat

Svět fantasie ano, ale to se dá dělat i jinak. http://kingmong.deviantart.com/
Souhlasím, mám ten dojem že Victoria plýtvá svým talentem. Bez problému může namalovat cokoli, ale neustále dělá totéž černé růže, krev u pusy, zlé oči... prostě kýč. Už vidím jak si někdo půjde v šatech za 5 tisíc sednout do lesa a ještě tam zapálí svíčky, to by jí hajnej pěkně prohnal perka.

3 Any Any | Web | 18. února 2011 v 23:35 | Reagovat

Medzi mojich oblubencov patrí aj Francés, som jedna z tých, čo sa im páči aj táto, v umeleckom svete, primitivná tématika. Gotika, ako taká, ma fascinovala už ani neviem odkedy, možno preto. No viac si važim diela, kde treba hladať zámer autora a pod.
Máš pravdu, Victoria by mohla mať obrazy s oveľa hlbšími myšlienkami, no keby som bola na jej mieste, som viacmenej spokojná :D Zarába si slušne .. a o čo vlastne ide v tomto svete, ked nie o peniaze..? :-/
V poslednej dobe si ovela viac uvedomujem, čo je skutočne umenie.. a ty si mi týmto blogom pravdupovediac trochu pootvorila oči ;)
Tiež by som už konečne kreslila iba svoje myšlienky, nápady ..jednoducho vlastnu tvorbu. Ale asi sa niečoho  obávam. Mám pocit, akokeby som na to nemala právo, pretože ešte niesom na to po vytvarnickej stránke pripravená.. neviem či ti to dáva zmysel :D cely tento komentár mi pride ako spletenica nedomyslených myšlienok

4 short beach dresses short beach dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 8:29 | Reagovat

You really make it seem so easy with your presentation however I in finding this matter to be really something that I feel I would by no means understand. It sort of feels too complex and very vast for me. I'm looking forward to your next submit, I will try to get the cling of it!
http://www.elsedress.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama